BFG 8800 GT OC2
Graphics Card BFG 8800 GT OC2 — Specifications, Tests & Benchmarks
BFG 8800 GT OC2
GeForce 8800
•
G92
•
29.10.2007
•
512 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
125W
🏆 Top #13015
Performance
Synthetic Score
455
PassMark
455
Efficiency
low
The BFG 8800 GT OC2 (Tesla) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 29.10.2007. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 324 mm². The model's computational arsenal includes 112 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 57.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 600 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The TDP level for this model is 125 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 29.10.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 8800 |
| GPU Variant | G92-270-A2 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G92 |
| Process Node | 65 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 754,000.0 million |
| Die Size | 324 mm² |
| Transistor Density | 2,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 112 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 600 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 57.60 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 125 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P393 SKU 0, P393 SKU 4 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 10.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 37.8 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 375 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 455 |
| PassMark (G2D Mark) | 47 |
| TPU Index Score | 1.43% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.