Barco MXRT-8700
Graphics Card Barco MXRT-8700 — Specifications, Tests & Benchmarks
Barco MXRT-8700
Amd WX x100
•
Ellesmere
•
10.11.2016
•
16 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
130W
🏆 Top #8120
Performance
Synthetic Score
7,748
PassMark
7,718
Efficiency
mid
Barco MXRT-8700 is a powerful solution from AMD based on the GCN 4.0 architecture, released on 10.11.2016. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 232 mm² die contains approximately 5.7 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 2304 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 16 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 224.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1188 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1243 MHz under load. The TDP level for this model is 130 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 10.11.2016 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Amd WX x100 |
| GPU Variant | Polaris 10 XT GL |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Ellesmere |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 5,700,000.0 million |
| Die Size | 232 mm² |
| Transistor Density | 24,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1188 MHz |
| Boost Clock | 1243 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 576 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 130 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | 109-C95487-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 39.78 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 179 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 5.73 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.73 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 358 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 7 718 |
| PassMark (G2D Mark) | 782 |
| TPU Index Score | 10.48% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.