Barco MXRT-7300
Graphics Card Barco MXRT-7300 — Specifications, Tests & Benchmarks
Barco MXRT-7300
Radeon Vx700
•
RV730
•
27.03.2009
•
1 GB
•
GDDR3
•
128 bit
•
76W
🏆 Top #12897
Performance
Synthetic Score
531
Efficiency
low
Barco MXRT-7300 is a powerful solution from ATI based on the TeraScale architecture, released on 27.03.2009. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.5 billion transistorsistors transistors on a 146 mm² die. For graphics processing, 320 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 28.80 GB/s. The GPU's base clock speed is 800 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 76 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 27.03.2009 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Radeon Vx700 |
| GPU Variant | RV730 GL V7750 |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | RV730 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 514,000.0 million |
| Die Size | 146 mm² |
| Transistor Density | 3,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 320 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 800 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 28.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 76 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | 109-B73061-00A |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 6.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 25.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 512 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 1.05% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.