Barco MXRT-7200
Graphics Card Barco MXRT-7200 — Specifications, Tests & Benchmarks
Barco MXRT-7200
Radeon Vx600
•
R600
•
06.08.2007
•
2 GB
•
GDDR4
•
512 bit
🏆 Top #12867
Performance
Synthetic Score
550
PassMark
550
Efficiency
low
The Barco MXRT-7200 graphics card from ATI is built on the TeraScale architecture and was officially introduced on 06.08.2007. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.7 billion transistorsistors transistors on a 420 mm² die. For graphics processing, 320 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR4 memory. A 512 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 111.10 GB/s. The GPU's base clock speed is 688 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 06.08.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Radeon Vx600 |
| GPU Variant | R600 V8650 (215RGIDKA13FG) |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | R600 |
| Process Node | 80 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 720,000.0 million |
| Die Size | 420 mm² |
| Transistor Density | 1,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 320 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 688 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 868 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1736 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR4 |
| Memory Bus | 512 bit bit |
| Memory Bandwidth | 111.10 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Recommended PSU | 200 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | B313 |
API Support
| DirectX | 10.0 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 11.01 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 11.01 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 440.3 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 550 |
| PassMark (G2D Mark) | 637 |
| TPU Index Score | 0.90% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.