Barco MXRT-5600
Graphics Card Barco MXRT-5600 — Specifications, Tests & Benchmarks
Barco MXRT-5600
Amd Wx100
•
Bonaire
•
31.03.2014
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
50W
🏆 Top #10671
Performance
Synthetic Score
2,975
PassMark
2,975
Efficiency
entry
The Barco MXRT-5600 graphics card from AMD is built on the GCN 2.0 architecture and was officially introduced on 31.03.2014. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 160 mm² die contains approximately 2.1 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 768 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 96.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 930 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 50 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 31.03.2014 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Amd Wx100 |
| GPU Variant | Bonaire PRO GL |
GPU
| Architecture | GCN 2.0 |
| Codename | Bonaire |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,080,000.0 million |
| Die Size | 160 mm² |
| Transistor Density | 13,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock | 930 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 96.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 192 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 50 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | 109-C58781-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 14.88 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 44.64 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 428.5 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 89.28 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 975 |
| PassMark (G2D Mark) | 533 |
| TPU Index Score | 2.61% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.