Barco MXRT-5550
Graphics Card Barco MXRT-5550 — Specifications, Tests & Benchmarks
Barco MXRT-5550
Amd Wx000
•
Pitcairn
•
25.02.2013
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
75W
🏆 Top #10679
Performance
Synthetic Score
2,967
Efficiency
entry
The Barco MXRT-5550 graphics card from AMD is built on the GCN 1.0 architecture and was officially introduced on 25.02.2013. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 212 mm² die contains approximately 2.8 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 768 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 102.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 825 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 75 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 25.02.2013 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Amd Wx000 |
| GPU Variant | Pitcairn LE GL |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Pitcairn |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,800,000.0 million |
| Die Size | 212 mm² |
| Transistor Density | 13,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock | 825 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3200 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 102.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 192 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | 109-C40481-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 26.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 39.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 267.2 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 79.2 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 2.72% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.