Barco MXRT-5400
Graphics Card Barco MXRT-5400 — Specifications, Tests & Benchmarks
Barco MXRT-5400
Radeon Vx800
•
Juniper
•
26.04.2010
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
74W
🏆 Top #12095
Performance
Synthetic Score
1,184
PassMark
1,184
Efficiency
low
The Barco MXRT-5400 (TeraScale 2) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 26.04.2010. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 166 mm² die contains approximately 1.0 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 800 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 64.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 690 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 74 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 26.04.2010 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Radeon Vx800 |
| GPU Variant | Juniper XT GL |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Juniper |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,040,000.0 million |
| Die Size | 166 mm² |
| Transistor Density | 6,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 800 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 690 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 64.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 80 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 74 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | 109-C01471-00 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 11.04 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 27.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 104 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 184 |
| PassMark (G2D Mark) | 273 |
| TPU Index Score | 2.08% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.