Barco MXRT-5150
Graphics Card Barco MXRT-5150 — Specifications, Tests & Benchmarks
Barco MXRT-5150
Radeon Vx300
•
R520
•
01.10.2005
•
512 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
97W
🏆 Top #13890
Performance
Synthetic Score
128
PassMark
128
Efficiency
low
The Barco MXRT-5150 graphics adapter is based on the advanced Ultra-Threaded SE architecture. ATI announced this model on 01.10.2005. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.3 billion transistorsistors transistors on a 288 mm² die. The GDDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 41.47 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 594 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 97 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 01.10.2005 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Radeon Vx300 |
| GPU Variant | R520 GL |
GPU
| Architecture | Ultra-Threaded SE |
| Codename | R520 |
| Process Node | 90 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 312,000.0 million |
| Die Size | 288 mm² |
| Transistor Density | 1,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 594 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 648 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1296 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 41.47 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 97 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | 109-A52031 |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.1 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 9.504 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 9.504 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 128 |
| PassMark (G2D Mark) | 322 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.