Barco MXRT-1150
Graphics Card Barco MXRT-1150 — Specifications, Tests & Benchmarks
Barco MXRT-1150
Radeon 2000
•
RV516
•
2007
•
256 MB
•
DDR2
•
128 bit
•
32W
🏆 Top #14452
Performance
Synthetic Score
46
Efficiency
low
The Barco MXRT-1150 graphics card from ATI is built on the Ultra-Threaded SE architecture and was officially introduced on 01.01.2007. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 100 mm². The graphics card is equipped with 0 GB of DDR2 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 12.80 GB/s. The GPU's base clock speed is 600 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 32 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon 2000 |
GPU
| Architecture | Ultra-Threaded SE |
| Codename | RV516 |
| Process Node | 90 nm (UMC) |
| Transistor Count | 105,000.0 million |
| Die Size | 100 mm² |
| Transistor Density | 1,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 600 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 12.80 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x1 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 32 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | B152-31 |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.1 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 2.4 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.