AXLE RTX 2070
Graphics Card AXLE RTX 2070 — Specifications, Tests & Benchmarks
AXLE RTX 2070
Nvidia GeForce 20
•
TU106
•
17.10.2018
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
175W
🏆 Top #5200
Performance
Synthetic Score
16,062
PassMark
16,062
Efficiency
high
AXLE RTX 2070 is a powerful solution from NVIDIA based on the Turing architecture, released on 17.10.2018. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 10.8 billion transistorsistors transistors on a 445 mm² die. The core configuration includes 2304 shader units, 36 RT Cores for ray tracing, and 288 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 448.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1410 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1620 MHz under load. The nominal thermal design power is 175 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 17.10.2018 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU106-400A-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU106 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 10,800,000.0 million |
| Die Size | 445 mm² |
| Transistor Density | 24,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 288 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 36 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1410 MHz |
| Boost Clock | 1620 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2304 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 229 x 35 x 113 mm |
| Power Consumption (TDP) | 175 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG160 SKU 52 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 103.7 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 233.3 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 14.93 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 7.47 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 233.3 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 16 062 |
| PassMark (G2D Mark) | 817 |
| TPU Index Score | 19.36% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.