AX RTX 3050 X2W
Graphics Card AX RTX 3050 X2W — Specifications, Tests & Benchmarks
AX RTX 3050 X2W
Nvidia GeForce 30
•
GA106
•
04.01.2022
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
130W
🏆 Top #6281
Performance
Synthetic Score
12,510
PassMark
12,510
Efficiency
mid-high
The AX RTX 3050 X2W graphics adapter is based on the advanced Ampere architecture. NVIDIA announced this model on 04.01.2022. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 12.0 billion transistorsistors transistors on a 276 mm² die. For graphics processing, 2560 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 20 RT Cores and 80 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 224.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1552 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1777 MHz under load. The TDP level for this model is 130 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 04.01.2022 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA106-150-KA-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA106 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 12,000,000.0 million |
| Die Size | 276 mm² |
| Transistor Density | 43,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Tensor Cores | 80 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 20 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1552 MHz |
| Boost Clock | 1777 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2560 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 225 x 42 x 113 mm |
| Power Consumption (TDP) | 130 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG190 SKU 70 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 56.86 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 142.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 9.10 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 9.10 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 142.2 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 12 510 |
| PassMark (G2D Mark) | 918 |
| TPU Index Score | 12.88% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.