AX Gaming RTX 5080 X3W OC
Graphics Card AX Gaming RTX 5080 X3W OC — Specifications, Tests & Benchmarks
AX Gaming RTX 5080 X3W OC
Nvidia GeForce 50
•
GB203
•
30.01.2025
•
16 GB
•
GDDR7
•
256 bit
•
360W
🏆 Top #107
Performance
Synthetic Score
40,823
PassMark
35,727
Efficiency
enthusiast
The AX Gaming RTX 5080 X3W OC graphics card from NVIDIA is built on the Blackwell 2.0 architecture and was officially introduced on 30.01.2025. The graphics processor is manufactured using a 4N FinFET process. The 378 mm² die contains approximately 45.6 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 10752 shader units, 84 RT Cores for ray tracing, and 336 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR7 video memory capacity is 16 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 960.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 2295 MHz with dynamic acceleration capability up to 2640 MHz. The TDP level for this model is 360 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 750 W.
General Information
| Release Date | 30.01.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB203-400-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB203 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 45,600,000.0 million |
| Die Size | 378 mm² |
| Transistor Density | 120,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 10752 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 336 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 336 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 84 |
| Compute Units (SM/CU) | 84 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2295 MHz |
| Boost Clock | 2640 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1875 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 30000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 960.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10752 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 316 x 65 x 131 mm |
| Power Consumption (TDP) | 360 W |
| Recommended PSU | 750 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG147 SKU 45 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 295.7 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 887 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 56.77 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 56.77 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 887 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 35 727 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 410 |
| TPU Index Score | 66.48% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.