Video Xpression
Graphics Card Video Xpression — Specifications, Tests & Benchmarks
Video Xpression
Radeon Mach 64
•
Mach64
•
23.10.1995
•
1 MB
•
EDO RAM
•
64 bit
🏆 Top #14060
Performance
Synthetic Score
100
Efficiency
low
Video Xpression is a powerful solution from ATI based on the Mach architecture, released on 23.10.1995. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.0 billion transistorsistors transistors on a 90 mm² die. The EDO RAM video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 0.52 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 62 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load.
General Information
| Release Date | 23.10.1995 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon Mach 64 |
| GPU Variant | Mach64 VT (215VT2NA42) |
GPU
| Architecture | Mach |
| Codename | Mach64 |
| Process Node | 600 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,000.0 million |
| Die Size | 90 mm² |
| Transistor Density | 11,100 million / mm² |
Rendering Configuration
| Render Output Units (ROP) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 62 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 66 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 MB |
| Memory Type | EDO RAM |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 0.52 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCI |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | 109-34000-00 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 62 GPixel/s |
| Texture Fill Rate |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.