Rage Mobility 128 AGP 4X
Graphics Card Rage Mobility 128 AGP 4X — Specifications, Tests & Benchmarks
Rage Mobility 128 AGP 4X
Radeon 128
•
M4
•
01.10.1999
•
16 MB
•
DDR
•
64 bit
🏆 Top #14091
Performance
Synthetic Score
100
Efficiency
low
Rage Mobility 128 AGP 4X is a powerful solution from ATI based on the Rage 4 architecture, released on 01.10.1999. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.0 billion transistorsistors transistors on a 70 mm² die. The memory subsystem features DDR modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 1.68 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 105 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 01.10.1999 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Radeon 128 |
| GPU Variant | Mobility-128M |
GPU
| Architecture | Rage 4 |
| Codename | M4 |
| Process Node | 250 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 8,000.0 million |
| Die Size | 70 mm² |
| Transistor Density | 114,300 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 2 |
| Render Output Units (ROP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 105 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 105 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 210 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 1.68 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 4x |
| Slot Width | 1 |
API Support
| DirectX | 6.0 |
| OpenGL | 1.2 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 210 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 210 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.