Radeon X800 SE AGP
Graphics Card Radeon X800 SE AGP — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon X800 SE AGP
Radeon X800
•
R420
•
01.09.2004
•
256 MB
•
DDR
•
256 bit
🏆 Top #14029
Performance
Synthetic Score
103
Efficiency
low
The Radeon X800 SE AGP graphics card from ATI is built on the R400 architecture and was officially introduced on 01.09.2004. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 281 mm² die contains approximately 0.2 billion transistorsistors transistors. The graphics card is equipped with 0 GB of DDR memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 25.60 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 450 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 01.09.2004 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon X800 |
| GPU Variant | R420 LE (215RABCGA11F) |
GPU
| Architecture | R400 |
| Codename | R420 |
| Process Node | 130 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 160,000.0 million |
| Die Size | 281 mm² |
| Transistor Density | 569,400 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 450 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
| Power Connectors | 1x Molex |
API Support
| DirectX | 9.0b (9_2) |
| OpenGL | 2.1 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 3600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 3600 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.