Radeon X800 PRO AGP
Graphics Card Radeon X800 PRO AGP — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon X800 PRO AGP
Radeon X800
•
R420
•
01.05.2004
•
256 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
48W
🏆 Top #14028
Performance
Synthetic Score
103
Efficiency
low
The Radeon X800 PRO AGP graphics adapter is based on the advanced R400 architecture. ATI announced this model on 01.05.2004. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 281 mm² die contains approximately 0.2 billion transistorsistors transistors. The GDDR3 video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 28.80 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 475 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 48 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 01.05.2004 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon X800 |
| GPU Variant | R420 PRO (215RAACGA11F) |
GPU
| Architecture | R400 |
| Codename | R420 |
| Process Node | 130 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 160,000.0 million |
| Die Size | 281 mm² |
| Transistor Density | 569,400 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 12 |
| Render Output Units (ROP) | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock | 475 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 450 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 900 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 28.80 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 48 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Power Connectors | 1x Molex |
API Support
| DirectX | 9.0b (9_2) |
| OpenGL | 2.1 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 5700 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 5700 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.