Radeon X800 CrossFire Edition
Graphics Card Radeon X800 CrossFire Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon X800 CrossFire Edition
Radeon X800
•
R430
•
28.10.2005
•
256 MB
•
GDDR3
•
256 bit
🏆 Top #14189
Performance
Synthetic Score
86
Efficiency
low
The Radeon X800 CrossFire Edition (R400) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 28.10.2005. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 240 mm². The GDDR3 video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 32.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 500 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 28.10.2005 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon X800 |
| GPU Variant | R430 XL (215RBBAKA11F) |
GPU
| Architecture | R400 |
| Codename | R430 |
| Process Node | 110 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 160,000.0 million |
| Die Size | 240 mm² |
| Transistor Density | 666,700 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 500 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 32.00 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 9.0b (9_2) |
| OpenGL | 2.1 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8000 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 8000 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.