Radeon X740 XL
Graphics Card Radeon X740 XL — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon X740 XL
Radeon X700
•
RV410
•
07.03.2005
•
128 MB
•
GDDR3
•
128 bit
🏆 Top #14240
Performance
Synthetic Score
78
Efficiency
low
The Radeon X740 XL (R400) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 07.03.2005. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 156 mm² die contains approximately 0.1 billion transistorsistors transistors. The GDDR3 video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 14.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 425 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load.
General Information
| Release Date | 07.03.2005 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon X700 |
GPU
| Architecture | R400 |
| Codename | RV410 |
| Process Node | 110 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 120,000.0 million |
| Die Size | 156 mm² |
| Transistor Density | 769,200 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 425 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 450 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 900 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 128 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 14.40 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 9.0b (9_2) |
| OpenGL | 2.0 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 3400 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 3400 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.