Radeon X1950 XTX Uber Edition
Graphics Card Radeon X1950 XTX Uber Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon X1950 XTX Uber Edition
Radeon X1950
•
R580
•
19.01.2007
•
512 MB
•
GDDR4
•
256 bit
•
125W
🏆 Top #13746
Performance
Synthetic Score
156
Efficiency
low
Radeon X1950 XTX Uber Edition is a powerful solution from ATI based on the Ultra-Threaded SE architecture, released on 19.01.2007. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.4 billion transistorsistors transistors on a 352 mm² die. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR4 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 67.20 GB/s. The GPU's base clock speed is 670 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 125 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 19.01.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon X1950 |
| GPU Variant | R580+ XT (215BAABKA31FG) |
GPU
| Architecture | Ultra-Threaded SE |
| Codename | R580 |
| Process Node | 90 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 384,000.0 million |
| Die Size | 352 mm² |
| Transistor Density | 1,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 670 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1050 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 2100 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR4 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 67.20 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 125 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | 109-A91531-00 |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.1 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 10720 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 10720 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.