Radeon X1950 PRO AGP
Graphics Card Radeon X1950 PRO AGP — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon X1950 PRO AGP
Radeon X1950
•
RV570
•
25.10.2006
•
512 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
66W
🏆 Top #13990
Performance
Synthetic Score
113
Efficiency
low
The Radeon X1950 PRO AGP graphics adapter is based on the advanced Ultra-Threaded SE architecture. ATI announced this model on 25.10.2006. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.3 billion transistorsistors transistors on a 230 mm² die. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR3 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 44.16 GB/s. The GPU's base clock speed is 575 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 66 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 25.10.2006 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon X1950 |
| GPU Variant | RV570 XT (215PADAKA12FG) |
GPU
| Architecture | Ultra-Threaded SE |
| Codename | RV570 |
| Process Node | 80 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 312,000.0 million |
| Die Size | 230 mm² |
| Transistor Density | 1,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 12 |
| Render Output Units (ROP) | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock | 575 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 690 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1380 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 44.16 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 66 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 2x Molex |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.1 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 6900 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 6900 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.