Radeon X1900 G5 Mac Edition
Graphics Card Radeon X1900 G5 Mac Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon X1900 G5 Mac Edition
Radeon X1900
•
R580
•
06.11.2006
•
256 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
75W
🏆 Top #13793
Performance
Synthetic Score
146
Efficiency
low
Radeon X1900 G5 Mac Edition is a powerful solution from ATI based on the Ultra-Threaded SE architecture, released on 06.11.2006. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 352 mm² die contains approximately 0.4 billion transistorsistors transistors. The GDDR3 video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 38.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 575 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 75 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 06.11.2006 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon X1900 |
| GPU Variant | R580 XL (215BAEBKA31FG) |
GPU
| Architecture | Ultra-Threaded SE |
| Codename | R580 |
| Process Node | 90 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 384,000.0 million |
| Die Size | 352 mm² |
| Transistor Density | 1,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 12 |
| Render Output Units (ROP) | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock | 575 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 600 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1200 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.1 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 6900 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 6900 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.