Radeon X1650 GT
Graphics Card Radeon X1650 GT — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon X1650 GT
Radeon X1650
•
RV560
•
01.05.2007
•
128 MB
•
GDDR3
•
128 bit
🏆 Top #14388
Performance
Synthetic Score
58
Efficiency
low
The Radeon X1650 GT graphics adapter is based on the advanced Ultra-Threaded SE architecture. ATI announced this model on 01.05.2007. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 230 mm² die contains approximately 0.3 billion transistorsistors transistors. The graphics card is equipped with 0 GB of GDDR3 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 12.80 GB/s. The GPU's base clock speed is 400 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 01.05.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon X1650 |
| GPU Variant | RV560 GT |
GPU
| Architecture | Ultra-Threaded SE |
| Codename | RV560 |
| Process Node | 80 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 312,000.0 million |
| Die Size | 230 mm² |
| Transistor Density | 1,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 400 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 128 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 12.80 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.1 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 3200 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 3200 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.