Radeon X1550
Graphics Card Radeon X1550 — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon X1550
Radeon X1550
•
RV516
•
2007
•
256 MB
•
DDR2
•
128 bit
•
27W
🏆 Top #14465
Performance
Synthetic Score
42
PassMark
67
Efficiency
low
The Radeon X1550 graphics adapter is based on the advanced Ultra-Threaded SE architecture. ATI announced this model on 01.01.2007. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.1 billion transistorsistors transistors on a 100 mm² die. The memory subsystem features DDR2 modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 12.80 GB/s. In standard mode, the core operates at 550 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 27 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon X1550 |
| GPU Variant | RV516 PRO X1550 |
GPU
| Architecture | Ultra-Threaded SE |
| Codename | RV516 |
| Process Node | 90 nm (UMC) |
| Transistor Count | 105,000.0 million |
| Die Size | 100 mm² |
| Transistor Density | 1,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 550 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 12.80 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 27 W |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.1 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2200 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 2200 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 67 |
| PassMark (G2D Mark) | 253 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.