Radeon X1050
Graphics Card Radeon X1050 — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon X1050
Radeon X1050
•
RV370
•
07.12.2006
•
128 MB
•
DDR2
•
64 bit
•
24W
🏆 Top #14543
Performance
Synthetic Score
30
PassMark
49
Efficiency
low
The Radeon X1050 (R300) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 07.12.2006. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 74 mm². The DDR2 video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 5.33 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 400 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 24 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 07.12.2006 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon X1050 |
| GPU Variant | RV370 X1050 (215S8CAKA23FG) |
GPU
| Architecture | R300 |
| Codename | RV370 |
| Process Node | 110 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 107,000.0 million |
| Die Size | 74 mm² |
| Transistor Density | 1,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 400 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 333 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 666 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 128 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 5.33 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 24 W |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 9.0 |
| OpenGL | 2.0 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1600 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 49 |
| PassMark (G2D Mark) | 245 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.