Radeon SDR PCI
Graphics Card Radeon SDR PCI — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon SDR PCI
Radeon Rage 6
•
Rage 6
•
01.06.2000
•
32 MB
•
SDR SDRAM
•
128 bit
•
23W
🏆 Top #14828
Performance
Synthetic Score
3
Efficiency
low
Radeon SDR PCI is a powerful solution from ATI based on the Rage 6 architecture, released on 01.06.2000. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 115 mm² die contains approximately 0.0 billion transistorsistors transistors. The graphics card is equipped with 0 GB of SDR SDRAM memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 2.66 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 166 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 23 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 01.06.2000 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon Rage 6 |
| GPU Variant | 215R6EBGA13 |
GPU
| Architecture | Rage 6 |
| Codename | Rage 6 |
| Process Node | 180 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 30,000.0 million |
| Die Size | 115 mm² |
| Transistor Density | 260,899 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 6 |
| Render Output Units (ROP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 166 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 166 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 32 MB |
| Memory Type | SDR SDRAM |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 2.66 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCI |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 23 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | 109-75700-00 |
API Support
| DirectX | 7.0 |
| OpenGL | 1.3 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 332 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 996 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.