ATI Radeon HD 6390 DDR2
Graphics Card ATI Radeon HD 6390 DDR2 — Specifications, Tests & Benchmarks
ATI Radeon HD 6390 DDR2
Amd HD 6300
•
Redwood
•
04.07.2011
•
1 GB
•
DDR2
•
128 bit
•
39W
🏆 Top #13092
Performance
Synthetic Score
436
Efficiency
low
The ATI Radeon HD 6390 DDR2 (TeraScale 2) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 04.07.2011. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.6 billion transistorsistors transistors on a 104 mm² die. For graphics processing, 320 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features DDR2 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 16.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 550 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 39 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 04.07.2011 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 6300 |
| GPU Variant | Redwood PRO2 |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Redwood |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 627,000.0 million |
| Die Size | 104 mm² |
| Transistor Density | 6,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 320 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 550 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 16.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 32 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 39 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | C264 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 4.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 8.8 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 352 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 0.76% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.