Radeon HD 5450
Graphics Card Radeon HD 5450 — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 5450
Radeon HD 5400
•
Cedar
•
04.02.2010
•
512 MB
•
DDR2
•
64 bit
•
19W
🏆 Top #13367
Performance
Synthetic Score
268
PassMark
136
Efficiency
low
The Radeon HD 5450 graphics card from ATI is built on the TeraScale 2 architecture and was officially introduced on 04.02.2010. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 59 mm². For graphics processing, 80 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The DDR2 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 6.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 650 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 19 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 04.02.2010 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 5400 |
| GPU Variant | Cedar PRO (215-0767003) |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Cedar |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 292,000.0 million |
| Die Size | 59 mm² |
| Transistor Density | 4,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 80 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 650 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 6.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 19 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | B750, B982, C026, C027, C028, C070, C093, C096, C267 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 5200 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 104 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 136 |
| PassMark (G2D Mark) | 140 |
| TPU Index Score | 0.44% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.