Radeon HD 4850 X2
Graphics Card Radeon HD 4850 X2 — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 4850 X2
Radeon HD 4800
•
R700
•
07.11.2008
•
512 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
250W
🏆 Top #12130
Performance
Synthetic Score
1,132
PassMark
1,132
Efficiency
low
The Radeon HD 4850 X2 graphics card from ATI is built on the TeraScale architecture and was officially introduced on 07.11.2008. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.0 billion transistorsistors transistors on a 256 mm² die. The model's computational arsenal includes 800 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 63.68 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 625 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 250 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 07.11.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 4800 |
| GPU Variant | R700 PRO (215-0669065) |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | R700 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 956,000.0 million |
| Die Size | 256 mm² |
| Transistor Density | 3,700,000 million / mm² |
| Chiplet Count | 2 |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 800 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 625 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 995 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1990 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 63.68 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | B501 |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 10000 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 25000 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.00 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 200 GFLOPS (1:5) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 132 |
| PassMark (G2D Mark) | 542 |
| TPU Index Score | 3.28% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.