Radeon HD 4710
Graphics Card Radeon HD 4710 — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 4710
Radeon HD 4700
•
RV730
•
10.09.2008
•
1 GB
•
GDDR3
•
128 bit
•
59W
🏆 Top #13180
Performance
Synthetic Score
366
Efficiency
low
The Radeon HD 4710 (TeraScale) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 10.09.2008. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.5 billion transistorsistors transistors, and its area is 146 mm². For graphics processing, 320 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 25.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 750 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 59 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 10.09.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 4700 |
| GPU Variant | RV730 CE |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | RV730 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 514,000.0 million |
| Die Size | 146 mm² |
| Transistor Density | 3,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 320 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 750 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 59 W |
| Recommended PSU | 250 W |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 6000 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 24000 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 480 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 0.98% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.