ATI Radeon HD 4700 1 GB
Graphics Card ATI Radeon HD 4700 1 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
ATI Radeon HD 4700 1 GB
Radeon HD 4700
•
RV730
•
11.02.2010
•
512 MB
•
DDR2
•
128 bit
•
50W
🏆 Top #13327
Performance
Synthetic Score
293
Efficiency
low
The ATI Radeon HD 4700 1 GB graphics adapter is based on the advanced TeraScale architecture. ATI announced this model on 11.02.2010. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 146 mm² die contains approximately 0.5 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 320 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features DDR2 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 12.80 GB/s. In standard mode, the core operates at 600 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 50 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 11.02.2010 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 4700 |
| GPU Variant | RV730 CE |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | RV730 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 514,000.0 million |
| Die Size | 146 mm² |
| Transistor Density | 3,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 320 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 600 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 12.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 50 W |
| Recommended PSU | 250 W |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 4.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 19.2 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 384 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 0.78% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.