Radeon HD 3870 Mac Edition
Graphics Card Radeon HD 3870 Mac Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 3870 Mac Edition
Radeon HD 3800
•
RV670
•
12.06.2008
•
512 MB
•
GDDR4
•
256 bit
•
106W
🏆 Top #12784
Performance
Synthetic Score
573
Efficiency
low
The Radeon HD 3870 Mac Edition graphics card from ATI is built on the TeraScale architecture and was officially introduced on 12.06.2008. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 192 mm² die contains approximately 0.7 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 320 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR4 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 72.06 GB/s. The GPU's base clock speed is 777 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 106 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 12.06.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 3800 |
| GPU Variant | RV670 XT (215-0708005) |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | RV670 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 666,000.0 million |
| Die Size | 192 mm² |
| Transistor Density | 3,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 320 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 777 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1126 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 2300 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR4 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 72.06 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 106 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 12430 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 12430 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 497.3 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 99.46 GFLOPS (1:5) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 1.02% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.