Radeon HD 2900 PRO
Graphics Card Radeon HD 2900 PRO — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 2900 PRO
Radeon HD 2900
•
R600
•
12.12.2007
•
512 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
200W
🏆 Top #13113
Performance
Synthetic Score
418
PassMark
628
Efficiency
low
The Radeon HD 2900 PRO (TeraScale) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 12.12.2007. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.7 billion transistorsistors transistors on a 420 mm² die. The model's computational arsenal includes 320 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR3 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 51.20 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 600 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 200 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 12.12.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 2900 |
| GPU Variant | R600 PRO (215RGMDKA13FG) |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | R600 |
| Process Node | 80 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 720,000.0 million |
| Die Size | 420 mm² |
| Transistor Density | 1,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 320 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 600 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 200 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
API Support
| DirectX | 10.0 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 9600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 9600 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 384 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 628 |
| PassMark (G2D Mark) | 397 |
| TPU Index Score | 0.78% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.