Radeon HD 2600 XT
Graphics Card Radeon HD 2600 XT — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 2600 XT
Radeon HD 2600
•
RV630
•
28.06.2007
•
256 MB
•
GDDR4
•
128 bit
•
50W
🏆 Top #13340
Performance
Synthetic Score
283
PassMark
283
Efficiency
low
Radeon HD 2600 XT is a powerful solution from ATI based on the TeraScale architecture, released on 28.06.2007. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.4 billion transistorsistors transistors on a 153 mm² die. For graphics processing, 120 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 0 GB of GDDR4 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 35.20 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 800 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 50 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 28.06.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 2600 |
| GPU Variant | RV630 XT (215CDABKA15FG) |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | RV630 |
| Process Node | 65 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 390,000.0 million |
| Die Size | 153 mm² |
| Transistor Density | 2,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 120 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 3 |
Clock Speeds
| Base Clock | 800 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1100 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 2200 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | GDDR4 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 35.20 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 50 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | B101 |
API Support
| DirectX | 10.0 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 3200 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 6400 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 192 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 283 |
| PassMark (G2D Mark) | 371 |
| TPU Index Score | 0.69% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.