Radeon HD 2600 XT AGP
Graphics Card Radeon HD 2600 XT AGP — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 2600 XT AGP
Radeon HD 2600
•
RV635
•
28.06.2007
•
256 MB
•
DDR2
•
128 bit
•
45W
🏆 Top #13778
Performance
Synthetic Score
149
Efficiency
low
The Radeon HD 2600 XT AGP (TeraScale) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 28.06.2007. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.4 billion transistorsistors transistors, and its area is 135 mm². The core configuration includes 120 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The DDR2 video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 12.96 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 722 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 45 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 28.06.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 2600 |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | RV635 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 378,000.0 million |
| Die Size | 135 mm² |
| Transistor Density | 2,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 120 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 3 |
Clock Speeds
| Base Clock | 722 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 405 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 810 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 12.96 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 45 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2888 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 5776 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 173.3 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 0.63% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.