Radeon HD 2400 PRO
Graphics Card Radeon HD 2400 PRO — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 2400 PRO
Radeon HD 2400
•
RV610
•
28.06.2007
•
256 MB
•
DDR2
•
64 bit
•
20W
🏆 Top #13972
Performance
Synthetic Score
114
PassMark
114
Efficiency
low
The Radeon HD 2400 PRO graphics adapter is based on the advanced TeraScale architecture. ATI announced this model on 28.06.2007. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 85 mm². The core configuration includes 40 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features DDR2 modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 6.40 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 525 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The TDP level for this model is 20 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 28.06.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 2400 |
| GPU Variant | RV610 LE (215LKCAKA14FG) |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | RV610 |
| Process Node | 65 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 180,000.0 million |
| Die Size | 85 mm² |
| Transistor Density | 2,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 40 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 525 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 6.40 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 32 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 20 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | B169 |
API Support
| DirectX | 10.0 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2100 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 2100 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 42 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 114 |
| PassMark (G2D Mark) | 346 |
| TPU Index Score | 0.15% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.