Radeon HD 2400
Graphics Card Radeon HD 2400 — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 2400
Radeon HD 2400
•
RV610
•
19.02.2008
•
256 MB
•
DDR2
•
64 bit
•
20W
🏆 Top #14191
Performance
Synthetic Score
86
PassMark
121
Efficiency
low
The Radeon HD 2400 graphics card from ATI is built on the TeraScale architecture and was officially introduced on 19.02.2008. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 85 mm² die contains approximately 0.2 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 40 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features DDR2 modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 7.92 GB/s. In standard mode, the core operates at 398 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 20 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 19.02.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 2400 |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | RV610 |
| Process Node | 65 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 180,000.0 million |
| Die Size | 85 mm² |
| Transistor Density | 2,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 40 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 398 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 495 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 990 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 7.92 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 32 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 20 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | B170 |
API Support
| DirectX | 10.0 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1592 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1592 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 31.84 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 121 |
| PassMark (G2D Mark) | 298 |
| TPU Index Score | 0.12% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.