Radeon DDR VIVO
Graphics Card Radeon DDR VIVO — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon DDR VIVO
Radeon Rage 6
•
Rage 6
•
14.08.2001
•
64 MB
•
DDR
•
128 bit
🏆 Top #14672
Performance
Synthetic Score
9
Efficiency
low
The Radeon DDR VIVO (Rage 6) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 14.08.2001. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.0 billion transistorsistors transistors on a 115 mm² die. The graphics card is equipped with 0 GB of DDR memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 5.86 GB/s. In standard mode, the core operates at 183 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load.
General Information
| Release Date | 14.08.2001 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon Rage 6 |
| GPU Variant | 215R6EBGA13 |
GPU
| Architecture | Rage 6 |
| Codename | Rage 6 |
| Process Node | 180 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 30,000.0 million |
| Die Size | 115 mm² |
| Transistor Density | 260,899 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 6 |
| Render Output Units (ROP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 183 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 183 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 366 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 64 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 5.86 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 4x |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 7.0 |
| OpenGL | 1.3 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 366 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1098 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.