Radeon 9550 XT
Graphics Card Radeon 9550 XT — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon 9550 XT
Radeon 9500
•
RV350
•
04.05.2005
•
128 MB
•
DDR
•
128 bit
🏆 Top #14549
Performance
Synthetic Score
29
Efficiency
low
Radeon 9550 XT is a powerful solution from ATI based on the R300 architecture, released on 04.05.2005. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 76 mm² die contains approximately 0.1 billion transistorsistors transistors. The graphics card is equipped with 0 GB of DDR memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 10.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 425 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load.
General Information
| Release Date | 04.05.2005 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon 9500 |
| GPU Variant | RV350 XT |
GPU
| Architecture | R300 |
| Codename | RV350 |
| Process Node | 130 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 60,000.0 million |
| Die Size | 76 mm² |
| Transistor Density | 789,500 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 425 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 325 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 650 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 128 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 10.40 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | A198 |
API Support
| DirectX | 9.0 (9_0) |
| OpenGL | 2.0 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1700 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1700 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.