Radeon 9500
Graphics Card Radeon 9500 — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon 9500
Radeon 9500
•
R300
•
01.03.2003
•
64 MB
•
DDR
•
256 bit
•
12W
🏆 Top #14440
Performance
Synthetic Score
46
PassMark
36
Efficiency
low
The Radeon 9500 graphics card from ATI is built on the R300 architecture and was officially introduced on 01.03.2003. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.1 billion transistorsistors transistors on a 215 mm² die. The graphics card is equipped with 0 GB of DDR memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 17.28 GB/s. In standard mode, the core operates at 275 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 12 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 01.03.2003 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon 9500 |
| GPU Variant | R300 |
GPU
| Architecture | R300 |
| Codename | R300 |
| Process Node | 150 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 110,000.0 million |
| Die Size | 215 mm² |
| Transistor Density | 511,600 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 275 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 270 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 540 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 64 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 17.28 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 12 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | 942 |
API Support
| DirectX | 9.0 (9_0) |
| OpenGL | 2.0 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1100 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1100 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 36 |
| PassMark (G2D Mark) | 173 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.