Radeon 7000 Mac Edition PCI
Graphics Card Radeon 7000 Mac Edition PCI — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon 7000 Mac Edition PCI
Radeon 7000
•
RV100
•
14.03.2004
•
32 MB
•
DDR
•
64 bit
•
23W
🏆 Top #14670
Performance
Synthetic Score
10
Efficiency
low
The Radeon 7000 Mac Edition PCI graphics card from ATI is built on the Rage 6 architecture and was officially introduced on 14.03.2004. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 80 mm² die contains approximately 0.0 billion transistorsistors transistors. The memory subsystem features DDR modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 2.93 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 183 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The TDP level for this model is 23 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 14.03.2004 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon 7000 |
GPU
| Architecture | Rage 6 |
| Codename | RV100 |
| Process Node | 180 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 30,000.0 million |
| Die Size | 80 mm² |
| Transistor Density | 375,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 3 |
| Render Output Units (ROP) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 183 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 183 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 366 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 32 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 2.93 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCI |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 23 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | 109-85500-01 |
API Support
| DirectX | 7.0 |
| OpenGL | 1.3 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 183 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 549 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.