Mobility Radeon X1450
Graphics Card Mobility Radeon X1450 — Specifications, Tests & Benchmarks
Mobility Radeon X1450
Radeon Mobility X1
•
M64
•
18.09.2006
•
128 MB
•
DDR2
•
128 bit
🏆 Top #13941
Performance
Synthetic Score
122
PassMark
33
Efficiency
low
The Mobility Radeon X1450 (Ultra-Threaded SE) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 18.09.2006. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.1 billion transistorsistors transistors on a 100 mm² die. The DDR2 video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 14.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 550 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 18.09.2006 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Radeon Mobility X1 |
| GPU Variant | M64-CSP128 (216DDHAVA12FAG) |
GPU
| Architecture | Ultra-Threaded SE |
| Codename | M64 |
| Process Node | 90 nm (UMC) |
| Transistor Count | 105,000.0 million |
| Die Size | 100 mm² |
| Transistor Density | 1,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 550 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 450 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 900 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 128 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 14.40 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.1 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2200 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 2200 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 33 |
| PassMark (G2D Mark) | 205 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.