Mobility Radeon HD 5870
Graphics Card Mobility Radeon HD 5870 — Specifications, Tests & Benchmarks
Mobility Radeon HD 5870
Radeon Mobility HD 5800
•
Broadway
•
07.01.2010
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
50W
🏆 Top #12174
Performance
Synthetic Score
1,068
PassMark
1,075
Efficiency
low
The Mobility Radeon HD 5870 (TeraScale 2) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 07.01.2010. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 166 mm². The core configuration includes 800 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 64.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 700 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 50 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 07.01.2010 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Radeon Mobility HD 5800 |
| GPU Variant | Broadway XT (216-0769008) |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Broadway |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,040,000.0 million |
| Die Size | 166 mm² |
| Transistor Density | 6,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 800 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 700 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 64.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 80 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-B (3.0) |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 50 W |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 11200 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 28000 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.12 TFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 075 |
| PassMark (G2D Mark) | 222 |
| TPU Index Score | 2.11% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.