Mobility Radeon HD 5850 Mac Edition
Graphics Card Mobility Radeon HD 5850 Mac Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
Mobility Radeon HD 5850 Mac Edition
Radeon Mobility HD 5800
•
Broadway
•
07.01.2010
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
30W
🏆 Top #12296
Performance
Synthetic Score
964
Efficiency
low
The Mobility Radeon HD 5850 Mac Edition (TeraScale 2) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 07.01.2010. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 166 mm² die contains approximately 1.0 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 800 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 64.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 628 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 30 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 07.01.2010 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Radeon Mobility HD 5800 |
| GPU Variant | Broadway PRO (216-0769010) |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Broadway |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,040,000.0 million |
| Die Size | 166 mm² |
| Transistor Density | 6,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 800 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 628 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 64.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 80 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-B (3.0) |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 30 W |
| Board Number | B971 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 10050 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 25120 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.00 TFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 1.89% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.