Mobility Radeon HD 5570
Graphics Card Mobility Radeon HD 5570 — Specifications, Tests & Benchmarks
Mobility Radeon HD 5570
Radeon Mobility HD 5500
•
Pinewood
•
23.11.2012
•
1 GB
•
GDDR3
•
128 bit
•
20W
🏆 Top #13305
Performance
Synthetic Score
314
PassMark
525
Efficiency
low
The Mobility Radeon HD 5570 graphics adapter is based on the advanced TeraScale 2 architecture. ATI announced this model on 23.11.2012. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.6 billion transistorsistors transistors, and its area is 104 mm². The model's computational arsenal includes 400 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR3 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 25.60 GB/s. In standard mode, the core operates at 550 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 20 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 23.11.2012 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Radeon Mobility HD 5500 |
| GPU Variant | Pinewood MXM (215-0757056) |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Pinewood |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 627,000.0 million |
| Die Size | 104 mm² |
| Transistor Density | 6,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 400 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 20 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 5 |
Clock Speeds
| Base Clock | 550 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 40 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 20 W |
| Board Number | 109-C07657-20 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 4400 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 11000 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 440 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 525 |
| PassMark (G2D Mark) | 247 |
| TPU Index Score | 0.91% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.