Mobility Radeon HD 545v
Graphics Card Mobility Radeon HD 545v — Specifications, Tests & Benchmarks
Mobility Radeon HD 545v
Radeon Mobility HD 500v
•
M93
•
05.05.2010
•
512 MB
•
GDDR3
•
64 bit
•
15W
🏆 Top #13497
Performance
Synthetic Score
232
PassMark
200
Efficiency
low
The Mobility Radeon HD 545v (TeraScale) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 05.05.2010. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.2 billion transistorsistors transistors on a 73 mm² die. For graphics processing, 80 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 12.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 680 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 15 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 05.05.2010 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Radeon Mobility HD 500v |
| GPU Variant | M93-S3 XT |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | M93 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 242,000.0 million |
| Die Size | 73 mm² |
| Transistor Density | 3,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 80 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 680 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 12.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-A (3.0) |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 15 W |
| Board Number | 109-B66031-00A |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2720 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 5440 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 108.8 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 200 |
| PassMark (G2D Mark) | 270 |
| TPU Index Score | 0.39% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.