Mobility Radeon HD 5450
Graphics Card Mobility Radeon HD 5450 — Specifications, Tests & Benchmarks
Mobility Radeon HD 5450
Radeon Mobility HD 5400
•
Park
•
07.01.2010
•
1 GB
•
GDDR3
•
64 bit
•
11W
🏆 Top #13447
Performance
Synthetic Score
244
PassMark
214
Efficiency
low
The Mobility Radeon HD 5450 graphics adapter is based on the advanced TeraScale 2 architecture. ATI announced this model on 07.01.2010. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.3 billion transistorsistors transistors on a 59 mm² die. The core configuration includes 80 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 12.80 GB/s. In standard mode, the core operates at 675 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 11 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 07.01.2010 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Radeon Mobility HD 5400 |
| GPU Variant | Park PRO M2 (216-0774007) |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Park |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 292,000.0 million |
| Die Size | 59 mm² |
| Transistor Density | 4,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 80 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 675 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 12.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 8 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 11 W |
| Board Number | 109-C07751-00 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2700 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 5400 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 108 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 214 |
| PassMark (G2D Mark) | 320 |
| TPU Index Score | 0.46% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.