Mobility Radeon HD 4850 Mac Edition
Graphics Card Mobility Radeon HD 4850 Mac Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
Mobility Radeon HD 4850 Mac Edition
Radeon Mobility HD 4800
•
M98
•
28.08.2009
•
512 MB
•
GDDR3
•
256 bit
🏆 Top #12621
Performance
Synthetic Score
658
Efficiency
low
The Mobility Radeon HD 4850 Mac Edition graphics adapter is based on the advanced TeraScale architecture. ATI announced this model on 28.08.2009. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 256 mm². The core configuration includes 800 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 54.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 503 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load.
General Information
| Release Date | 28.08.2009 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Radeon Mobility HD 4800 |
| GPU Variant | M98 L2 (216-0732019) |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | M98 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 956,000.0 million |
| Die Size | 256 mm² |
| Transistor Density | 3,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 800 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 503 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 850 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1700 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 54.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-B (3.0) |
| Slot Width | 0 |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8048 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 20120 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 804.8 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 161 GFLOPS (1:5) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 1.39% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.