Mobility Radeon HD 4850
Graphics Card Mobility Radeon HD 4850 — Specifications, Tests & Benchmarks
Mobility Radeon HD 4850
Radeon Mobility HD 4800
•
M98
•
09.01.2009
•
1 GB
•
GDDR3
•
256 bit
🏆 Top #12389
Performance
Synthetic Score
866
PassMark
866
Efficiency
low
The Mobility Radeon HD 4850 graphics card from ATI is built on the TeraScale architecture and was officially introduced on 09.01.2009. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.0 billion transistorsistors transistors on a 256 mm² die. For graphics processing, 800 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 54.40 GB/s. The GPU's base clock speed is 503 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 09.01.2009 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Radeon Mobility HD 4800 |
| GPU Variant | M98 L2 (216-0732019) |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | M98 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 956,000.0 million |
| Die Size | 256 mm² |
| Transistor Density | 3,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 800 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 503 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 850 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1700 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 54.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8048 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 20120 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 804.8 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 161 GFLOPS (1:5) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 866 |
| PassMark (G2D Mark) | 472 |
| TPU Index Score | 1.39% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.