Mobility Radeon HD 3850 X2
Graphics Card Mobility Radeon HD 3850 X2 — Specifications, Tests & Benchmarks
Mobility Radeon HD 3850 X2
Radeon Mobility HD 3800
•
M88
•
04.06.2008
•
512 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
70W
🏆 Top #13126
Performance
Synthetic Score
403
Efficiency
low
The Mobility Radeon HD 3850 X2 graphics card from ATI is built on the TeraScale architecture and was officially introduced on 04.06.2008. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 192 mm² die contains approximately 0.7 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 320 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 48.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 580 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 70 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 04.06.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Radeon Mobility HD 3800 |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | M88 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 666,000.0 million |
| Die Size | 192 mm² |
| Transistor Density | 3,500,000 million / mm² |
| Chiplet Count | 2 |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 320 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 580 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 48.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Power Consumption (TDP) | 70 W |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 9280 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 9280 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 371.2 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 74.24 GFLOPS (1:5) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 0.77% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.