Mobility Radeon HD 3410
Graphics Card Mobility Radeon HD 3410 — Specifications, Tests & Benchmarks
Mobility Radeon HD 3410
Radeon Mobility HD 3400
•
M82
•
25.07.2008
•
256 MB
•
DDR2
•
64 bit
•
7W
🏆 Top #14186
Performance
Synthetic Score
87
PassMark
63
Efficiency
low
The Mobility Radeon HD 3410 (TeraScale) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 25.07.2008. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 67 mm² die contains approximately 0.2 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 40 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features DDR2 modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 6.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 400 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 7 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 25.07.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Radeon Mobility HD 3400 |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | M82 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 181,000.0 million |
| Die Size | 67 mm² |
| Transistor Density | 2,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 40 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 400 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 6.40 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-II |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 7 W |
API Support
| DirectX | 10.1 |
| OpenGL | 3.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1600 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 32 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 63 |
| PassMark (G2D Mark) | 130 |
| TPU Index Score | 0.12% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.